نظریه تکامل
دفاع از نظریه تکامل 
قالب وبلاگ

توجه:مطالعه موارد مطرح شده در این وبلاگ،ممکن است باعث بروز سوء تفاهماتی درمیان مخاطبان گردد،بنابراین اکیدا توصیه می کنم، بخش "درمورد وبلاگ" را مطالعه کنید.

ادعای شماره CA215:

نظریه تکامل ،نظریه ای بی فایده و بدون کاربرد عملی است.

منبع ادعا:

منبع 1، منبع 2.

جواب:

 1. نظریه تکامل چهارچوبی است که کل زیست شناسی را به هم گره می زند.این نظریه شباهت ها و تفاوتهای بین ارگانیسم ها،فسیلها،جغرافیای زیستی، مقاومت در برابر داروها،خصوصیات ویژه ای از قبیل دم طاووس، و خیلی از موارد دیگر را تبیین می کند.بدون نظریه تکامل،ممکن است هنوز بتوانیم چیزهای زیادی در مورد زیست شناسی بدانیم،ولی آن را نخواهیم فهمید.
  یک چهارچوب تبیینی درعمل نیز مفید است،یادگیری یک نظریه یکپارچه کننده راحتتر است.اولا  به جای اجزای بیشمار مستقل و کم اهمیت ، آنها را در قالب یک چهارچوب کلی به همدگیر وصل می کند. ثانیا وجود یک نظریه ،شکافها را مشخص کرده و زمینه های تحقیقات پربار را مشخص می کند.
 2. نظریه تکامل در چندین حوزه وارد کاربردهای عملی شده است.(فوتویاما 1995،بول و ویچمن 2001.)برای مثال:
  • بیواینفورماتیک،یک صنعت چند میلیارد دلاری،به طور عمده شامل مقایسه توالی های ژنتیکی می باشد،تبار مشترک به همراه تغییر ژنی از مهمترین پیش فرضها و زير ساختهای این صنعت است.
  • بیماریهای و آفات معمولا تکامل یافته و در برابر داروها و آفت کشها، مقاوم می شوند.نظریه تکامل برای  مدیریت این مقاومت ، هم در دارو سازی و هم کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • نظریه تکامل برای مدیریت صنعت شیلات برای صید و پرورش بیشتر ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • انتخاب مصنوعی ابه وسیله انسان از ما قبل تاریخ وجود داشته داشته است اما به کمک نظریه تکامل کارایی این عمل بالا رفته است(ترجمه جمله دوم ناقص است-مترجم)
  • کسب معلومات در مورد تکامل واگیری انگلی در جمعیت های انسانی می تواند راهنمای ساسیت گذاری در بهداشت عمومی باشد.
  • نظریه تخصیص جنسی،که بر پایه تکامل بنا شده،شرایطی را که منجر به زاد و ولد بیشتر طوطی های زلاند نو(کاکاپو) می شود تا مانع انقراض این گونه کمیاب شود پیش بینی می کند.(سوسرلند 2002)
 3. تحلیل تکامل نژادی(پلی ژنتیک)،که اصل تبار مشترک از نظریه تکامل را به کار می گیرد،سودمندی خویش را به اثبات رسانیده است:
  • ردیابی ژن خاص با کارکرد معلوم ومقایسه اینکه چطور روی ژنهای شناخته نشده تاثير می گذارند،محققان را به کارکرد ژنهایی که هنوز شناخته شده نیستند رهنمون می کند، که این خود، یکی از زیر ساختهای کشفیات دارویی است.(پرانجا 2002،ایسن و وو 2002،سیرلز  2003)
  • تحلیل پلی ژنتیک بخش استانداردی از اپیدومولوژی(واگیر شناسی) است.زیرا امکان شناسایی منبع بیماری و ردیابی مرحله به مرحله آن را امکان پذیر می سازد.برای مثال تحلیل پلی ژنتیکی تایید کرد که دنداپزشک فلوریدایی بیمار خود را به ایدز آلوده کرده است.(قسمتی از ترجمه ناقص است). در سال 2002 تحلیل پلی ژنتیکی به محکومیت مردی که شخص دیگری را عمدا به ویروس HIV آلوده کرده بود کمک کرد.همان اصول می تواند برای ردیابی سلاحهای زیستی(مثلا بمبهای میکروبی) مورد استفاده قرار گیرد.(کامینگو رلمن 2002)
  • تحلیل پلی ژنتیکی به ردیابی تنوع عوامل بیماریها،که در انتخاب واکسن مناسب در یک منطقه خاص مورد استفاده قرار می گیرد کمک می کند.
  • ریبوتایپینگ؛مکانیزمی است برای شناسایی  یک موجود خاص یا حداقل یافتن نزدیکترین خویشاوند آن با استفاده از نگاشت RNA ریبوزومی به درخت حیات.ریبوتایپینگ و جنوتایپینگ با هم برای یافتن عوامل واگیری ناشناخته در بیماریهای انسان مورد استفاده قرار گرفته اند.
  • پلی ژنتیک به تشخیص فولدهای پروتئین ها کمک می کند.به دلیل انشعاب پروتئین ها از جد مشترک،معمولا  این فولدها در نسلهای بعدی باقی می ماند.
 4. تکامل مستقیم امکان پرورش مولکول یا مسیرهای سوخت و ساز را برا ی تولید یا بهبود محصولات فراهم می کند از قبیل:
  • آنزیمها(آرنولد 2001)
  • رنگدانه ها(آرنولد 2001)
  • آنتی بیوتیک ها
  • طعم دهنده ها
  • بیوپولیمرها
  • کشهای باکتریایی برای تجزیه مواد خطرناک.
   تکامل مستقیم همچنین برای مطالعه فولدینگ ها و کارکرد طبیعی آنزیمها مورد استفاده قرار می گیرد.(تیلور و دیگران 2001)
 5. اصول تکاملی انتخاب طبیعی،تغییر، و نو ترکیبی ،پایه الگوریتمهای ژنتیکی هستند،یک تکنیک مهندسی که کاربردهای عملی فراوانی در ،مهندسی هوافضا،معماری،اختر فیزیک، داده کاوی(Data mining)،کشف دارو، طراحی، مهندسی الکترونیک،امور مالی و سرمایه گذاری،ژئوفیزیک،مهندسی مواد، استراتژیهای نظامی،تشخیص الگو، روبوتیک،برنامه ریزی ومهندسی سیستم دارد.
 6. ابزارهایی که در حوزه دانش تکاملی ایجاد شدند،درحوزه های دیگر نیز کاربرد یافتند ، از قبیل:
  • خیلی از تکنیکهای آماری از قبیل آنالیز واریانس و رگرسیون خطی، که بوسیله زیست شناسان تکاملی،بخصوص رونالد فیشر و کارل پیرسون ، بسط داده شد.این تکنیکهای آماری امروزه کاربرد های گسترده ای دارند.
  • همان تکنیک تحلیل پلی ژنتیکی در زیست شناسی برای ردیابی تاریخی نسخه های دستنوشته ها (بابروک و دیگران1998، هوو و دیگران 2001)و نیز تاریخ زبان مورد استفاده قرار می گیرد(دون و دیگران 2005).
 7. علم خوب به غیر از ارضاء حس کنجکاوی به کاربرد دیگری نیاز ندارد.خیلی از مباحث ستاره شناسی،زمین شناسی،دیرین شناسی،تاریخ طبیعی، و علوم دیگر هیچ کاربرد عملی ندارند.برای خیلی از مردم دانش به تنهایی ارزشمند است.
 8. علوم بدون کاربردعملی و یا با کاربرد عملی جزیی ممکن است در آینده، به خصوص با رشد آن حوزه و تکمیل دانش ما در آن حوزه ،کاربرد عملی پیدا کنند .کاربردهای عملی معمولا بر اساس ایده هایی ایجاد شده اند که در نظر اول کاربرد پذیر به نظر نمی رسند.(نظریه اعداد از این جهت مثال خوبی است.علی رغم قدمت زیاد آن کاربرهای آن،از قبیل رمز نگاری،خیلی جدید هستند-مترجم ).بنابراین پیشرفت در یک حوزه از علم به روشن شدن سایر حوزه ها کمک می کند.تکامل چهارجوبی را برای زیست شناسی فراهم می کند،چهارچوبی که میتواند سایر پیشرفتهای مفید زیست شناسی را پشتیبانی کند.
 9. نظر های ضد تکاملی،علی رغم قدمت هزاران ساله خود تاکنون هیچ کاربردی پیدا نکرده است.

 

منبع پاسخ:

در متن اصلی به 21 منبع اشاره شده است که اکثر آنها پیوندی که بتوان از طریق ایترنت به آنها دسترسی یافت ندارند.یعنی یا به صورت کتاب و مجله هستند یا به صورت منابع اینترنتی که دسترسی به آنها نیاز به پول دارد. برای مشاهده منابع متن اصلی را ببینید ولی سه لینک منبع دارای پیوند در ذیل لیست می شود.

منبع 4، منبع 15، منبع 18

 

[ جمعه چهارم دی ۱۳۸۸ ] [ 0:5 ] [ تکامل ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

امکانات وب